Belong • Believe • Strive • Achieve

Our Staff

Year 7

R Gleeson Faculty Leader
N Hossain  Teacher
H Crocker Teacher
K Burtwell Teacher
S Reid Teacher

STEM (Science, D&T and Catering)

E Hewer Faculty Leader
S Pugh Assistant Faculty Leader
E Broughton Assistant Faculty Leader
M Pandore Science Teacher
C Allison Science Teacher
N Stephens Science Teacher
S Willis Assistant Faculty Leader D & T
T O’Malley D & T Teacher
R Kefford Catering Teacher
N Ward HLTA
M Bullivant Senior Science Technician
R Wijker D & T Technician
C Jeffrey Food Technician
P Ireland Food Technician

Humanities (History & Geography)

P Hopkins Faculty Leader
C Evans Assistant Faculty Leader
B Mitchell Geography Teacher
A Gouha Geography Teacher
L Bolton History Teacher
M Santos History Teacher
S Arden Business Studies Teacher
A Davies-Godsell Childcare/History Teacher

SEND/Intervention

A Prout SENDCo
S Kelly Assistant SENDCo
P Woods Assistant SENDCo
A Bryan Classroom Support
J Davies Classroom Support
K Holmes Classroom Support
A Grant Classroom Support
K Jack Classroom Support
S Stallard Classroom Support
L Dyer Classroom Support
C Taitt Classroom Support
W Obaid Classroom Support
J Ellis Classroom Support
J Restler Classroom Support
S Caudron Arrivals & Languages/Cultural Dev Co-Ord
A Hartsoe EAL
A Willoughby EAL

Sixth Form

B Craig Head of Sixth Form
A Hartsoe Sixth Form Mentor

Business HR

C Burrell Senior Finance Officer
L Rutland HR Officer
C Allison HR/Cover Officer

IT Support

S Phillips Network Manager
  IT Technician

Safeguarding

M Pugh Safeguarding Lead
C Stevenson Deputy Safeguarding Lead

Library

C Oliver Librarian
S Brinkworth Librarian

Associate Staff

F Cutler PA to Principal/Clerk to Governors
A Marshall Data Manager

COMMUNICATIONS (English & Languages)

J Godsall Faculty Leader
V Towsnsend Assistant Faculty Leader
D Beard English Teacher
K Trivess English Teacher
E Takle English Teacher
R Wheatley English Teacher
A Clarke HLTA
S Pike Faculty Leader MFL
L Clark MFL Teacher
P Hopkins MFL Teacher

Mathematics And Computing

E Pinco Stand Leader
N Hitchman Assistant Faculty Leader
D Readman MathsTeacher & Head of Aquila House
C Taiwo Maths Teacher
E Clerc Maths teacher
S Allen Maths Teacher
A Vinton Maths Teacher
H Wurzer Maths Intervention
J Onakoya Maths Intervention
S Arden ICT & Head of Centaurus House
M Wade ICT

Physical Education & Performing Arts

A Sprosen Faculty Leader
C Elvin Assistant Faculty Leader PE
T Marks PE Teacher & Head of Pegasus House
S Exton PE Teacher & Head of Phoenix House
J Patient Assistant Faculty Leader Art
D Willenz Art Teacher
A Harris Music teacher
H Crocker Drama Teacher
V Robinson Drama Teacher

Alternative Day Provisions

E Fuller Faculty Leader
D Brooks HLTA
D Kawecka HLTA
P Smith HLTA

Administration

L Walter Admin & SIMS Manager
J Davies Admissions Officer
L Leaverland Attendance Officer
C Massey Attendance Improvement Officer
R Patel Muslim Pastoral Worker
E Stavert Receptionist
S Mullins Admin Assistant
M Mulla Community & Student Engagement Worker
F Brown Exams officer
F Midlane Reprographics/E Learning/Website/VLE

Operations

P Fowler Site Manager
P Hayward Site team
C Perez Site Team
T Hayward Housekeeper
C Bodman Cleaning Team
D Fishely Cleaning Team
T Frimpong Cleaning Team
T Johnson Cleaning Team
B Underwood Cleaning Team
J Wilson Cleaning Team
K Crew Cleaning Team
T Starr Catering Manager
S Allen Catering Team
S Farrell Catering Team
L Johnson Catering Team
P Mann Catering Team
S Spiers Catering Team
J Tanner Catering Team
D Williams Catering Team
J Hart Sports Centre Manager
J Potter Recreation Assistant
The White Horse Federation

»
Swindon Schools

Wiltshire Schools

Gloucestershire Schools

Oxfordshire Schools

The White Horse Federation